| A településről | Programokról | Emlékeink |
Gyémántdiplomás jogász
-
Kaptunk egy tájékoztatást, amelyet itt közreadunk. Községünkben mindenki által jól ismert ügyvéd, Dr. Szöllősi József korát meghazudtoló fiatalsággal intézi a hozzá fordulók ügyeit. Pedig diplomáját már 60 éve vette kézhez. Ez alkalomból önkormányzatunk is gratulál, és az évfordulókhoz kapcsolódó eseményekről, az életút rövid ismertetéséről szóló tudósításnak ezért is örömmel adunk helyt.

A képek 2010. október 15-én a Budai Várban a PANORÁMA MAGYAROK VILÁGKLUB Emlékezés az 1956-os szabadságharcra és forradalomra rendezvényén készültek. Ezen a napon köszöntöttük Nógrád megye ügyvéd korelnökét, aki a mai napig is aktívan végzi munkáját Rétságon. Itt gratuláltunk ahhoz, hogy 60 éve szerezte diplomáját és a héten vette át a Gyémánt Diplomáját!
     Dr. Szőllősi József 1945-ben  a Pázmány Péter Tudomány- egyetem (az ELTE jogelődje) jog- és államtudományi karára, valamint a József Nádor Műszaki Egyetem közgazdaság-tudományi karára iratkozott be. Tanulmányait mindkét egyetemen folytatta, amíg az utóbbi át nem alakult Marx Károly Egyetemmé. Ekkor újra első évre kellett volna beiratkozni - káderezés után, így csak a jogi karon tanult tovább.
     1950. decemberében avatták és vette át diplomáját. Majd 1951-től 1953-ig járásbírósági fogalmazó volt, 1953. márciusában ellenzése dacára ügyésszé nevezték ki a budapesti államügyészségre. Az állását csak akkor foglalta el, amikor büntetőeljárás megindításával fenyegették.  Itt szakmai működését elismerték, hiányolták, hogy nem politizál. Jelen volt 1956. október 23-án a Sztálin szobor ledöntésénél és a rádió ostrománál. 
     A politikai foglyok ügyeinek ügyészi vizsgálatára 1956. decem- ber 6-án egy kollégájával együtt elsőként küldték ki a Gyorskocsi utcába. Itt értesült az Obersovszki - Tóth Ilona ügyről, amiről a vizsgálati osztály vezetője azt mondta, hogy csak röpcédulagyár- tásról van szó. Napokon belül szabadlábra helyezi őket. Amikor arról értesült, hogy Tóth Ilonát elképzelhetetlen kegyetlenségű gyilkossággal vádolják, a fővárosi főügyésznek jelentést tett az ügy koncepciós voltáról. Amikor a Népszabadság 1957. húsvéti számában róla, mint a „rendcsinálás” akadályáról írtak, akkor sem engedték el, áthelyezték a IV - XV. kerülethez. Majd 1958. januárjában elbocsátották, mert "politikai” állásfoglalásai és megnyilatkozásai az ügyészi állásra alkalmatlanná tették. Letartóztatásához az akkori fővárosi főügyész nem járult hozzá. 
     Csak 1964-ben lehetett ügyvéd. 
     A legfőbb ügyész 2001. decemberében az 56-os cselekedetei miatt kormánykitüntetésre terjesztette fel, de ebben, azóta sem történt semmi. A PANORÁMA MAGYAROK VILÁGKLUBJA javaslatára az 1956-os magyar szabadságharc és forradalom 50. évfordulója alkalmából az Emigrációs és a Magyarországi Emlékbizottságok az 1956-os Díszérmet adományozták részére.
     Jelenleg Elnöke az Alkotmányos Jogfolytonosságot helyreállító Nemzetgyűlésnek és szakértőként részt vesz az alkotmányozó munkában.
Üdvözlettel: Both József 
 

-
Tolmács Községi Önkormányzat honlapja       E-mail: info@tolmacs.hu      Webmester Copyright